Olles Montrealis üles leidnud kõik olulised kohad, kust esmatarbekaupu osta, tekib loomulikult järgmine küsimus: aga kus on head raamatupoed? Amazon.ca on tore ja kui liituda Prime teenusega, saab sealt raamatud kahe päevaga kätte (reaalselt saab ka, täiesti toimiv värk, mul käis täna kell kuus õhtul UPSimees kella andmas, et härra, teie raamat tuli), tahaks ju vahel käia riiulite vahel, raamatuid silitada, kätte võtta ja enne koju toomist sirvida. Põrsast kotis koju ei too, miks peaks nii tegema raamatuga? Kuna me oleme mõned huvitavad raamatupoed siin juba üles leidnud, jagame neid lahkesti ka teiega.

Ühel ilusal päeval, kui kodunt all-linna poole lonkisime, et Chinatowni sisseoste tegema minna, otsustasime jalutada mööda Saint-Laurenti. See pole just teab mis glamuurne kant, eriti Sherbrooke’i ja Levesque’i vaheline ala ja kui on midagi, mida sellisest kohast ei ootaks, siis oleks see just raamatupood. Ent siiski-siiski, kuskil poolel teel mäest alla vasakut kätt jäi silma ubrik, mille akna peal olid välja laotud mõned raamatud. Tuvastasime, et tegu on anarhistliku raamatupoega Librairie Anarchiste L’Insoumise. Selgub, et tegemist on raamatupoega, millel pole mitte ainult oma veebileht vaid ka oma Wikipedia leht. Sisse astudes tervitas meid poe nimele kohaselt igasugustele reeglitele allumatu muusika, millel tõenäoliselt on kindlasti oma žanrimääratlus, meie jaoks oli see lihtsalt röök. Samas, mõne aja pärast vahetati plaati ja sõna sai Janis Joplin. Hella liftimuusikat seal tõenäoliselt kunagi ei kuule.

fministe

Pood ise on väike, aga käsitletavad teemad on üsna kitsalt piiritletud ning riiulid tihedalt täis. Loomulikult on kõvasti kirjandust anarhismi ja selle ajaloo kohta, aga oma koht on eraldatud ka rõhutud klassidele: ameerika põliselanikud, mustanahalised, seksuaalvähemused ja naised. Kenasti üksteise kõrval seisavad naiste õigused, indiaani muinasjutud ja Pancho Villa ning Rosa Luxemburgi elulood, sekka ka mõni industriaalajastu algusaegadest rääkiv teos.

230034_385888244823579_1729845719_n

Marxi Kapitaliga on kõrvuti Kanada Ku Klux Klani ajaloost rääkiv teos ja lesbidest Kuuba anarhistideni on samuti vaid meeter või paar. Sealt leiab ka meinstriimimaid asju, nt Camus’d, Sontagi ja Bakuninit. Suunitlus on siiski selgelt nähtav, Proudhoniga kõrvuti on uhkelt Galeano. Iseenesest on poeke täitsa äge, väga lahe, et säärane nišikoht linnas olemas on. Poodi pole keeruline leida, tule rohelise liini peal Saint-Laureni metroost välja ja kõnni natuke ülesmäge.

Teine lahe ja jällegi väga spetsiifiline pood asub praktiliselt sama sirge peal, ainult et ülesmäge, Sherbrooke’ist teisele poole. Selleks on La Librairie Michel Fortin, mis on puhtalt keeleõppematerjalidele spetsialiseerunud raamatukauplus.

oehrgrohsk_7aa03186_4c19_b42b_603d_c35505b24ce3

Selle poe leidmine on samuti imelihtne, tuled Sherbrooke’i metroost välja, aga ei lähe mitte mööda jaama eest kulgevat Berrit vaid jaama tagant läbi minevat Saint-Denis’d. Astud ühe tänavavahe edasi ja oledki kohal. Paremat kätt üle tee.

Igavesti vinge koht on, seal on õpikud ja sõnastikud keelte järgi tähestiku järjekorras. Kõik olulisemad keelegrupid on kaetud ning midagi leiab isegi eesti keele kohta. Kui mu mälu mind ei peta, siis oli see vist Colloquial Estonian. Suuremate keeltega pole probleemi ning sealt võib isegi leida mõned vestmikud ja sõnastikud põliselanike keelte kohta. Prantsuse ja inglise keele õppimisele on seal pühendatud eraldi riiulid. Tavapäraste õpikute kõrval on aga seal tohutult hea valik kakskeelseid paralleeltekstiga raamatuid. Sellised, kus üks lehekülg prantsuse, teine inglise keeles. Või inglise ja itaalia keeles. Või inglise ja vene keeles. On nii tuntud Penguini omi kui ka teisi, minu jaoks tundmatute kirjastuste teoseid.

On ka selliseid sihtkeeles raamatuid, kus on sõnaseletused juures, on selliseid, kus mitte. Valida saab ka keeletasemete kaupa. Valida on A1 kuni C1, kui sa oskad oma taset hinnata, saad just selle keeletaseme jaoks kohandatud prantsuskeelse teksti. Näiteks meie tõime endale koju sellised lugemikud.

2014-11-14 01.26.03

Suuremate keelte jaoks on lisakirjanduse valik ulatuslik, kuigi mõnevõrra eklektiline. Samas leiab sealt araabiakeelseid lasteraamatuid ja hiinakeelse Sherlocki seiklused. Kõige paremini on kaetud siiski prantsuse keel. Sul on valida iga taseme tekstide vahel ning kui keel ladusalt käes (suus), võid astuda järgmise riiuli juurde ja tutvuda algupärase Quebeci kirjandusega.

Soovitan soojalt sealt läbi astuda, kui oled pikemat aega Montrealis ning plaanid oma prantsuse keelega midagi ette võtta.

Järgmisel korral tutvustame aga juba uusi raamatupoode. Püsige lainel, nagu kohalikud surfarid ütlevad!