Alustame äriuudistega.
Nädala eest või nii tuli kinnitus, et Burger King on ikkagi ära ostnud Tim Hortonsi. Käsi püsti, kes on Tim Hortonsist varem kuulnud? Ei ole? Seda ma arvasingi. Tegemist on Kanada suurima kiirsöögikohtade ketiga. Nime on TH saanud hokimängija Tim Hortoni järgi, kes 1964. aastal koos oma partneriga firma asutas. Kanadas on Hortons kõvem tegija kui McDonalds või Starbucks. Rahvuslik uhkus. Burger Kingi enamusosalus kuulub tegelikult Brasiilia päritolu investeerimisfirmale 3G Capital, ning nüüd kuulub neile ka 51% Tim Hortonsist. See läks neile maksma 12,5 miljardit dollarit. Viimati, kui 3GC omandas H. J. Heinz Co (teate küll, ketšupid, kastmed ja majonees), suleti Ontarios Leamingtonis olev tehas, ning väikelinnas jäi töötuks 740 inimest. TH tuleviku osas ollakse samuti pessimistlikud. Juba on kuulda, et peakorter tahetakse Oakville‘st Ontariosse kolida. Uued omanikud on lubanud, et TH kaubamärk jääb alles ning nende eesmärk on luua uusi sünergiaid: “There are significant opportunities to achieve meaningful synergies,” Alexandre Behring, a managing director at 3G said. TH ülevõtmiseks pidi 3GC võtma 10 miljardit laenu. Arvake ära, kust või kelle käest see raha tagasi tuleb pigistada? Me plaanime Tim Hortonsis igatahes lähiajal ära käia. Kiirtoidukohad meie igapäevaelust üldiselt puuduvad aga me oleme valmis end korraks ohverdama.
Positiivsete äriuudiste poolelt ei saa jätta mainimaa seda, et Honda investeerib Ontario tehasesse 857 miljonit dollarit. Üldiselt vähemalt montreallased armastavad väga Honda Civicuid, nii et ei imesta. Miks neile just need kõige koledamad mudelid meeldivad, ei tea. Vist seepärast, et need on nii odavad. Ja koledad. Kas me oleme juba rääkinud sellest, et Montrealis on tohutult palju koledaid autosid? Ei? Jah?
Pildil: montreallaste lemmikauto.
Järgmiseks tuleb rääkida ebakohasest käitumisest.
Sellest teemast ei saa kuidagi ei üle ega ümber, see on praegu kuum teema. Terve eelmisel nädala hoidis reportereid ametis tuntud (väidetavalt) raadiohääle Jian Ghomeshi väidetav… mmm… seksuaalkäitumine. CBC ütles temaga lepingu üles pärast seda, kui selgus, et härra… intiimtegevuste eelistused on mõningase vägivaldsuse kallakuga. Härra kaebas selle peale muidugi firma kohtusse, nõudes 55 miljonit valuraha. Asi läks koguni nii kaugele, et politsei tegi avaliku pressikonverentsi, kus kutsus üles kõiki inimesi, kellel on Jimi… eee… tegevuse kohta midagi öelda, neile sellest teada andma. Pressikonverents kanti teles otse üle.
Samasse teemasse läheb ka kahe hokimängija karistamine 15-mängulise platsikeeluga, sest nad olid teatavais suhtlusvõrgustikes (üks oli vist Tinderis, teise kohta ei mäleta) teinud ebakohaseid ja solvavaid märkusi. Mis sellest, et eravestluses, aga asi lekkis, poiste pildid pandi lehte ja laksati mängukeeld. Ühe tähtsusetu BC (British Columbia) hokiklubi treener sai sule sappa selle eest, et postitas Facebooki natsipropaganda teemalisi pilte. Kutt pani üles svastikaga pildi koos tekstiga If this flag offends you, you need a history lesson. Ei võtnud kuigi kaua aega, kui ta uut töökohta otsima pidi hakkama.
Aga üldiselt — siin pole valdkonda, millega hoki otsapidi ei seostuks. Nulla dies sine hoci (ei päevagi hokita), nagu ütlesid vanad roomlased.
Järgmine skandaal tuleb aga lausa parlamendist. Päevavalgele on tulnud rida juhtumeid, kus parlamendiliikmed on ahistanud nii teisi naisparlamendiliikmeid kui naistöötajaid. Üks parlamendis töötanud intern kirjutas, et “parlament pole koht naiste jaoks, see on rohkem nagu meeste riietusruum, kus loeb see, kellel on kõige suurem”. Kaks parlamendiliiget kõrvadalti asjaolude selgumiseni töölt ja käib uurimine. Üldiselt räägitakse siin ahistamisest ja seonduvaist teemadest avalikult ja kõlavalt. Kohe, kui teema tõstatub, on see teles, intervjuud, arvamused. Pildid lehte ja diskussiooni alga!
Ja veel. See on lõputu teema.
Alkool (pr.k alcool, see on palju lahedam sõna kui alkohol) on siin teatavasti riigi monopol. Quebecis võib alkoholi müüa ka suvalistes kauplustes, ent kangem kraam ja suurem valik on SAQ (Société des Alcools du Québec) kauplustes. Nüüd on aga kära läinud lahti ühe video ümber, mis valmis Kanada suurima ametiühingute liidu CSN (Confédération des syndicats nationaux) tellimusel. Nimelt on videos lõik, kus suvaline jorss tänavalt ütleb, et häh, jube raske on kauplustest head veini leida, sest seal töötavad ainult mingid pakid ja indialased, kes esiteks ei tea heast veinist mitte midagi ja teiseks nad ise ei joogi üldse veini. Ja nüüd ei anta enam rahu, et kuidas säärane lõik üldse klippi sisse jäeti ja et nii pole ikka ilus öelda.
Kinnisvara.
Meil on vedanud, Montreal on väidetavalt üks Kanada soodsamaid suurlinnu elamiseks. Toronto ja Vancouveri elanikel nii hästi läinud pole, hiljuti tuli uudis selle kohta, et neis kahes linnas on kinnisvara hinnad võrreldavad Rooma ja Pariisi omadega. Arendajaile on see hea uudis, koduostjaile niiväga mitte.
Pildil: vasemal keskmine üürikorter Torontos, paremal keskmine üürikorter Montrealis.
Keelepoliitika.
Prantsuse vs inglise keele teema on kogu aeg õhus. Meiegi nägime paari päeva eest linnas silti, kus keegi kohalik oli kakskeelselt sildilt vildikaga ingliskeelse teksti läbi kriipsutanud ja juurde kirjutanud, et “siin räägitakse prantsuse keeles!”. Teema on õrn ja tuli hõõgub tuha all. Viimaseks ohvriks selles sõjas on Quebeci peaminister Philippe Couillard, kes sai tuld ja tõrva kaela selle eest, et ta rääkis inglise keeles. Rahvusvahelisel konverentsil. Islandil. Härra ei olnud kitsi ja tulistas vastu, et “aga te minge ise New Yorki või Londonisse ja vaadake, kui kaugele te prantsuse keelega jõuate”.
Lepingud.
Lõpetuseks hea uudis Kanada tarbijaile. CRTC (Canadian Radio-television and Telecommunications Commission) teatas võidukalt, et nüüd enam ei pea kõikvõimalike teenuste lepingute lõpetamise soovist 30 päeva ette teada andma. Nagu me oleme ka ise kogenud, on Kanada oma paberimajanduse, lepingute ja sellega seonduvaga hoopis teises sajandis kui väike Eesti. Nagu näha, mõningane progress siiski toimub.
Ahjaa, kas me oleme juba öelnud, et siin on mõnedel teenustel lisatasu, kui sa soovid seda veebis teha? Elektroonilise käitlemise tasu, või kuidas nad seda nüüd nimetavadki. Müstika.
Recent Comments