Ja nüüd midagi sarjast, “seda te küll poleks arvanud”.

Kanada on üldiselt rahumeelne riik, eriti, kui asi puudutab piirivaidlusi, sest põhimõtteliselt piirneb Kanada vaid Ühendriikidega, eks? Mitte sugugi. Selgub, et tegelikult on Kanadal käimas piirivaidlus… Taaniga. Jah, Taaniga, selle viisaka Euroopa riigiga, mis on isegi Eestist väiksem.

Kanada ja Taani vahel on tüliõunaks Hansu saar. Tegemist on väikese viljatu kivitükiga Gröönimaa põhjaosas asuvas Narese väinas, mille ühel pool on Gröönimaa ja teisel pool Nunavutimaa, Kanada kõige põhjapoolsem provints. Välja näeb see saar umbes selline.

HansIsland

Mingil põhjusel ihkavad seda saart endale nii Kanada kui Gröönimaa, kes on küll autonoomne üksus, kuid selle välissuhted ja sh ka piirivaidlused kuuluvad Taani valitsuse kompetentsi.

1973. aastal, kui Hansu saare geograafilised koordinaadid Kanada-Taani ühise meeskonna poolt täpselt määratleti, kuulutasid mõlemad riigid selle enda omaks.

1984. aastal sõitis saarele Taani Gröönimaa minister (jah, neil oli selline ametikoht), kes püstitas sinna Taani lipu koos kirjaga Velkommen til den danske ø (Tere tulemast taani saarele) ja väidetavalt jättis sinna ka pudeli viskit.

2005. aastal käis seal Kanada kaitseminister, mis omakorda taanlasi vihastas. Taani valitsus saatis Kanada valitsusele protestinoodi, milles kaebas, et Kanada ministri etteteatamata saabumine Taani pinnale on ebakohane. Nädal enne ministrit olid seal käinud kaks Kanada sõjalaeva ning madrused olid uuristanud Kanada lipu jaoks augu, kuhu olid lisaks lipule jätnud samuti veidi viskit. Gröönimaa asepeaminister kurtis, et Kanada on saare okupeerinud. Kanada vastas, et nad ei kavatsegi saarest loobuda.

2008. aastal püstitati saarele väike ilmavaatlusjaam, mille andmeid saab muide otse internetist vaadata.

weatherstation

2011. aastal otsustati, et näh, peaks ikka midagi piiri osas kokku leppima, aga konkreetsete sammudeni ei jõutud. Hetkeseisuga on piiriküsimus lahtine ja piir on täpselt paika pandud küll enne ja pärast saart, kuid mitte saare kohal.

Nares_strait_border_(Kennedy_channel)

Aga põhimõtteliselt, kui te olete parasjagu sealkandis, siis saab Hansu saarelt viskit. Ilmselt mõlema riigi lipu juurest.