Kuigi meil on internett ja sõbrad, kellega iga päev internetis rääkida, olen avastanud, et me oleme Eesti elust ikka väga kaugele jäänud. Eestis olles ujuvad uudised ja päevakajalised teemad kuidagi ise välja. Teles või raadios räägitakse, tuttavad arutavad, linnapildis on plakatid.
Siin uudised ise kätte ei tule. Peame ise lugema. Ent kui me tahame paralleelseelt kursis olla ka kohalike uudistega, siis ei tule alati meelde järgi vaadata-kuulata, mis Eestis uut. Näen küll, et Facebookis inimesed arutavad, ohivad, vihastavad ja teevad vihjeid, kuid ma ei saa aru, millest jutt käib, sest kontekst on puudu. Võin küll mõne eesti ajalehe veebiversiooni lahti lüüa, aga vahel on keeruline arvata. millised sealseist uudistest on olulised või aktuaalsed.
Näiteks. Praegu käib mingi galeriiskandaal. Kõik Facebookis räägivad, keegi algallikale ei viita, sest, noh, kõik ju teavad. Selgub, et algselt oli tegu väikese nupukesega külgribal, millest ma üle libisesin. Nägin seda küll eelmisel päeval, aga ei pööranud tähelepanu.
Valimistega on veel keerulisem. Valimistrall on meist mööda läinud. Jah, oleme mõelnud, et peaks järelvaatama neid saateid, millest kõik räägivad, aga teema tipphetk on juba möödas ja peale tulevad uued ja uued asjad. Vahel on selline tunne, nagu meil poleks ajavahe Eestiga 7 mitte tundi vaid vähemalt 2-3 päeva.
Ja veel. Siit kaugelt vaadates on eesti online-uudisteportaalid üsna… ma ei leiagi head sõna — eklektilised. Ilma jooksva kontekstita on raske eristada olulist ebaolulisest. Näiteks kirjutamise hetkel on Delfi avahelel Putin, Porošenko, Putin, Ojuland, Mustamäe autopõleng, ralli MM, Tartu maraton, mingi 200aastane muumia ja huulepulk.
EPLis on avalehe eesotsas riigikogu, igale eestlasele mugavustega kodu, kasutatud riided kaltsukates, ja retooriline küsimus, et miks eestlane ikka nii haige on. Selle all on Maire Aunaste, keegi suusataja ja mingi arusaamatu asi.
Äkki ongi need olulised teemad, mida mul oleks tarvis teada ja millel kaasa rääkida? Siit kaugelt on raske otsustada.
February 12 2015 at 17:08
ma ka ei saa aru
March 6 2015 at 06:42
jaa, seda uudiste asja olen ka eemal olles märganud.
Londonis olles oli värskendav, et kohalikud uudisteleheküljed ja ajalehed olid Venemaa presidendivabad. Eks mõnes mõttes oli see ka muret tekitav, et kas nad ikka teavad mis tegelikult maailmas toimub.