Kanada ei maga, siin käib elu ööpäevaringselt. Siin on inimestel alati tegemist, seda juba ei ole, et igav hakkaks.

Tänane kõige põletavam uudis räägib, sellest, et mõned Peterborough‘ linna elanikud on asunud  protestima ülekäiguradadel laste jaoks teed kinni panevate helkurvestiga tädide tegevuse vastu. Kanadas on kombeks selleks ajaks, kui lapsed koolist tulevad (või kui sinna lähevad) teatud olulistele sebradele paigutada helkuverstiga tädid-onud, kelle ainsaks ülesandeks on õigel ajal nuppu vajutada, tagada, et lapsed punasega teele ei jookseks ning ajal, kui nood teed ülevatavad, käed laiali seista, ühes käes STOPP-märk. Nüüd on ilmnenud probleem, et kuigi ühes käes on neil STOPP-märk, on neil teine käsi vaba ja nad teevad sellega midagi, mis mõned lapsevanemad marru ajab. Mida liiklustädid siis teevad? Nad löövad lastele patsi. Lapsed marsivad nende eest riburadapidi läbi ja mõned neist löövad tädile patsi. Peterborough lapsevanemad on otsustanud, et aitab, nii see enam kesta ei saa. Miks? Sest, nagu nad väidavad, see tõmbab nii tädi kui lapse tähelepanu kõrvale ja nii võib õnnetus juhtuda! “On täheldatud juhtumeid, kus lapsed on patsi löömiseks lausa üles hüpanud ja no see on juba liiga ekstreemne,” räägib Peterborough  transpordivolinik Kevin Jones. Nüüd on omakorda lapsed ja tädid õnnetud, ning täna leidis aset avalik väljaastumine vana kombe jätamise poolt.

High_Five_kids___Gallery

th_drunk-birdeditedEnt mitte ainult halvasti käituvate helkurtädidega ei ole kanadalastel probleeme. Yukonis, Kanada kõige läänepoolsemas haldusüksuses (Yukon ei ole provints vaid otse keskvalitsusele alluv haldusterritoorium) on parasjagu purjutamishooeg. Kuna kanadalased teatavasti on viksid ja viisakad ega löö isegi tänaval tädile patsi, on mõistagi tegemist väiksemate kahejalgsete joodikutega. Nimelt on Yukonis probleeme siidisabadega, kes end käärivatest marajdest kurguni täis õgivad ja siis looduses teiste öörahu häirivad, öögivad ja niisama ringi tuigerdavad. Purjus linnud lendavad ka majade ja autode juurde ja teevad läbi klaasi määrdunud nokaga kanadalastele rumalaid nägusi. Sestap otsustati Yukonis luua purjus lindude kainer. Kainer koosneb suurest hamstripuurist, kuhu laperdavad ja lällavad linnud mõneks tunniks kinni pannakse. Enne vabadusse laskmist tehakse neile joobetest.

Nädal aega tagasi otsustas Kanada rahva juurest igaveseks lahkuda Merle Barwis, kes oli kaks viimast aastat olnud Kanada vanim inimene. B821786567Z.1_20141128062845_000_GQ21CHP3A.2_ContentMerle sündis 1900. aastal Iowas, Ameerika Ühendriikides, ent kolis pärast abiellumist mehe ja kolme lapsega Kanadasse. Merle on nii vana, et sündis enne lennukeid — vennad Wrightid tegid esimese lennu alles 1903. Osmanite impeerium varises kokku, kui Merle oli 22. Merle jäi pensionile 1952. aastal ja elas järgmised 62 aastat riigi kulul.

Tema 65-aastane lapselaps Terry rääkis, et 90-aastane ema armastas muru niita. Niitis pool muru ära, istus maha, tõmbas pool õlut hinge alla, niitis ära ülejäänud muru ja jõi pudeli tühjaks. Pildil on Merle oma 111. sünnipäeva pidamas. Muru ta sel päeval niitma ei pidanud, aga ega seepärast õlu joomata ei jäänud.

Kui Merle sa 112-aastaseks, küsiti, et kuidas talle meeldiks, kui teda külastaks peaminister Stephen Harper. Merle oli kulmu kipra tõmmanud öelnud, et ta ei taha selle neetud Trudeau’ga mingit pistmist teha. Selgituseks niipalju, et Pierre Trudeau oli Kanada peaminister viimati aastal 1984.

Ja viimaks peame raporteerima ka löögist, mis on tabanud Kanada pealelugemistööstust. Teatavasti armastatakse siin võõrkeelsetele filmidele, saadetele ja sarjadele  — Quebecis tähendab see ka ingliskeelset materjali — peale lugeda. Subtiitrid võivad olla, ent dublaaž on alati. Kanada prantsuskeelsete näitlejate liit on mures oma valdkonna elujõulisuse pärast. Nähtavasti on nõudlus prantsuskeelse pealelugemise järgi langemas ning viimaseks piisaks karikasse oli Netflixi otsus ameerika sarja House of Cards prantsuskeelne heliriba tellida mitte kanada vaid prantsuse firmalt. Kanada dublaažitööstuse aastakäive on 24 miljonit dollarit ning selles leiab tööd umbes 900 inimest. Prantsuskeelsete näitlejate liit kavatseb nõuda, et avalikule esitamisele tulevates saadetes oleks kasutatud Quebeci firmade teenuseid. Liidu esindajad saavad Kanada kultuuri- ja kommunikatsiooniministri Hélène Davidiga kokku veel enne aasta lõppu.

moo-means-moo