Üritan avada kohalikus pangas kontot ja otse loomulikult on see oodatust teistsugune ja keerulisem protsess. Või siis oodatult.
Esmalt tuleb alustada sellest, et valisin välja ühe kõige edumeelsema ja odavaid teenuseid pakkuva väikese pangakese Kanadas. Neil ei ole igakuist kuutasu, mis Kanada suuremates pankades võib olla 4 dollarit, aga võib olla ka 30 dollarit. Lisaks ei ole neil ka teenustasusid tavapärasemate teenuste puhul, sest suured pangad küsivad – sõltuvalt paketist – iga liigutusekese eest samuti lisatasu. Näiteks võib olla, et tasuta on 20 transaktsiooni, edasi tuleb maksta. Võib olla, et paketis on piiratud arv tasuta sularahaväljavõtteid. Kaardimakse võib maksta dollarikese. Mida suurem kuutasu, seda väiksemad summad tuleb maksta iga liigutuse pealt – nii tundub. Aga loomulikult tuleb enamasti maksta tšekiraamatukese eest. Minu väljavalitud pangake Tangerine võimaldab tervelt 50 tšekki tasuta! Uus tšekiraamat maksab vaid 12.50, mis on oluliselt odavam kui mujal. Pangaautomaate leidub küll kahjuks vaid kesklinna piirkonnas, aga no saame ehk hakkama.
Konto loomine käis küll üllatuslikult lihtsasti interneti teel. Andsin oma andmed ja Social Insurance Numbri. Loomulikult oli tarvis valida kolm salaküsimust (a’la Mis tänaval sa lapsena elasid?) ja valida turvapildike ja määrata turvalause, mida kuvatakse, kui panka sisse logid. Minu lause on “Tere tulemast kiviaega!”.
Sest selle koha peal sai lihtsus otsa. Selleks, et kontot täielikult aktiveerida, pean ma neile saatma tšeki, millega oma kontole raha kannan, kasvõi ühe dollari. Kas teile tundub ka, et selleks peaks mul juba kusagil olema mingi konto ja mingi tšekiraamat? Nagu telefoni aktiveerimiseks peab esmalt kuhugi helistama. Ülikoolis saadetakse mulle ka igapäevane wifi kood e-maili peale. Selleks, et internetti saada, on vaja internetti. Tšekiraamatu ma võiks saada sellest pangast. Isegi interneti teel tellida ja juba 1-2 nädala jooksul saadetaks see mulle kohale, aga selleks peaks mu konto olema aktiveeritud. Selleks, et kontot aktiveerida on vaja mida? Kas tõesti tšekiraamatut?
Aga nüüd see tšekk. See ei pea olema tingimata paberil postiga saadetud tšekk, kuigi ka see on üks väljapakutud variant. Neil on ka innovaatilisi lahendusi! Ma võin võtta oma väriseva käega kirjutatud tšeki ja sellest spets telefoniäpi abil pilti teha ja voila! Makse ongi tehtud! Nad on väga uhked selle võimaluse üle ja see töötab imehästi! See on järjekordne põhjus, miks see pank uuendusmeelne on.
Kirjutasin klienditeenindusse. Ootan huviga, mis nad hakkavad peale sellise imeloomaga, kes pole oma elus tšekiraamatut näinudki ja kes tuleb riigist, kus sellised asjad ammu unustusse on vajunud.
Kliendikaart, nagu pangakaarti siin nimetatakse, saabub nädala jooksul postiga. PIN saadetakse paar päeva hiljem, eraldi ümbrikus. Seni saan siis kaarti hellalt silitada.
Püsige lainel!
October 8 2014 at 23:51
Kas mitte Saksamaa ka polnud veel hiljaaegu selline ärarääkimata edumeelne riik, mis juba umbes kuu ajaga sai pangakaardi menetletud ja siis saatis kaardi eraldi ja pinnid eraldi… Paar aastat tagasi oli nagu mingi õnnetuga juttu, kes kirus ja vandus.
Tšekiraamatu puhul muidugi õnnitlused ja žetemmid! Selle saad siiviisse kirja panna “mul on tšekiraamat ja ma ei karda seda kasutada”.
October 9 2014 at 11:17
Ha. Meile siin üks ländleidi rääkis, kuidas tema eelistab üürnikelt üüriraha saada.
See käib nii, et sa üürnikul on tšekiraamat, mille ta panka viib. Ta kirjutab kogu üüriperioodi ajaks valmis tšekid õige summa peale. Seejärel iga kuu kokkulepitud kuupäeval tõuseb pangas üks ametnik oma toolilt, võtab tšekiraamatu kätte, käristab sealt järjekordse tšeki ja teeb selle alusel ländleidile ülekande. Või maitea, mida nad siin teevad, arvatavasti paneb nutsu pruuni paberkoti sisse ja jätab parki kokkulepitud kohta prügikasti juurde.
Jah, ülekandega võib ka, kinnitas ländleidi, aga no tšekiraamat on ikka see, kuidas meil siin asjad käivad.
November 30 2014 at 23:20
Hahaha, nii tuttav koik. Pange veel tahele, et pangaylekanded on kah omamoodi tsirkus, millega kaasneb mingisugune e-mailide vahetamine raha ylekandja ja vastuvotja vahel, panga vahendusel ja soolase tasu eest. Seejuures vastuvotjal peab olema arve samas pangas. Pole siin mingit oma raha koigile laiali jaotamist.
October 9 2014 at 13:31
Ah, ma juba armastan seda maad. Töökohal antakse nuts kätte, ise vaatad, kas viid panka või lahtise uksega korterisse. luvli!