Võimatu on olla oktoobri lõpus Põhja-Ameerikas ja mitte märgata seda, kuidas kõik kohad on täis halloweeni. Kui eestlane mõtleb, et halloween on peamiselt kõrvitsad ja kostüümides ringi lippavad lapsed, siis tegelikkuses on halloweeni fenomen märksa ulatuslikum.

Halloween_1

Halloweeniks valmistumine algab julgelt 2-3 nädalat enne õiget aega (31. oktoober). Treppidele ilmuvad esimesed kõrvitsad, isegi, kui need on väikesed. Traditsiooniliste suurte oranžide kõrvitsate kõrval leiab ka pudel- ja muskaatkõrvitsaid, kollaseid, rohelisi, kahkjaid. Peaasi, et on kõrvits. Laisemad kleebivad kõrvitsale näo pähe, sest uuristada nii vara pole veel mõtet, kõrvits jõuaks enne untsu minna.

2014-10-07 14.50.27

Mida ligemale õige päev jõuab, seda rohkem näeb ka lõigatud kõrvitsaid. Säärast kunsti, mida internetist näha saab, kus meistrimeestel õnnestub kõrvitsasse Mona Lisa lõigata, tänaval niisama ei näe. Võimalik, et neid on, aga üldiselt domineerivad linnapildis siiski kas niisama rõõmsalt värviks välja asetatud või rohmakalt noaga lõigatud kõrvitsanäod.

Halloween_5

Kõrvits on kõige lihtsam variant, kuid kui majaelanikud asja tõsiselt võtavad, tuuakse välja ka muu atribuutika. Kõige levinumad näikse olevat plastmassist pealuud. Need ei karda ei vihma ega öökülma ja neid laotakse vahel välja nii palju, et jagub iga aialipi otsa. Veelgi entusiastlikumad peidavad põõsasse lausa terve luukere.

DSCF1547

Väga populaarsed on ka end vastu ust või tänavaäärset puud lapikuks sõitnud nõiad. Nägu neil enamasti ei näe ja luud on ka kuhugi kadunud, ent neid leiab päris ohtralt.

Halloween_4

Kui kõrvitsaid pole võtta või kui need kuluvad köögis rohkem marjaks ära kui ukse taga, siis sellest hoolimata leitakse viis halloweenimeeleolu loomiseks. Näiteks riputatakse üles laternad ja/või tõmmatakse aknaaluse murulapi ümber kollane lint kirjaga DANGER või ATTENTION ning visatakse ukse kohale või puudele vatiinist ämblikuvõrke.

2014-10-20 16.40.30

On ka neid, kes näevad rohkem vaeva ja dekoreerivad terve trepimademe ja majaesise. Kaugelt vaadates sarnaneb säärane koht pigem filmivõtete asukohaga kui elumajaga. Näiteks üks Mont Royali külje all eksklusiivses elurajoonis oleva eramu sissekäiku kaitses mitte ainult valvsalt tugitoolis lesiv (lapse?) luukere vaid ka hiiglaslik ämblik.

IMG_2833

Ent kui sul pole ei kõrvitsaid, nõidu ega luukeresid või sa ei taha nendega oma majaesist risustada, siis on ikkagi võimalik halloweeniga solidaarne olla, kasutades näiteks kõrvitsakujulisi prügikotte. Ajad kotid lehti täis ja ongi nagu päris!

2014-10-20 16.37.52

Loomulikult ei ole halloween ainult eraisikute lõbu. Sellega tulevad kaasa ka ärid, kes kuidas. Vähesegi fantaasia olemasolul saad sa võtta midagi, mida su poeke müüb, ja selle halloweeniteemaliseks keerata. Müüd lemmikloomatoitu? Mis sellest, alati võib kuivtoidukottide sekka panna istuma mõne sobiva tegelase.

2014-10-17 21.10.48

Aga mida teha siis, kui sa müüd või rendid näiteks… ütleme… invavarustust või vanuritele mõeldud käimisraame? Pole probleemi, ütlevad montreallased selle peale. Teeme ära! Ja teevadki.

2014-10-17 21.09.01

Isegi siis, kui su butiik asub suhteliselt soliidsel kaubatänaval ja sa ei taha luukeret firmariiete vahele istuma sättida, annab midagi välja mõelda. Mannekeenid on? Järelikult saab halloweeni teha!

2014-10-23 15.35.37

Tänavapildis hakkab 31. oktoobril silma kõikvõimalikke kostümeeritud tegelasi. Ülekäigurajal ootab kassi saba, kõrvade ja näomaalinguga neiu, tänavanurgal räägib pärdikukostüümis noormees telefoniga ja metroosse tormab sisse Draculaks riietatud isa, käekõrval väike allameetrine Superman.

Isegi uudistesaade ei saa ilma halloweenita läbi.

2014-10-31 09.23.21

Halloween on siin Nähtus.