Kanada on suur riik ja kanadalased armastavad suuri asju. Suuri autosid, suuri piimapakke, suuri kodumasinaid. Oleme siin näinud päris mitmeid kodusid ja pea kõik hakkavad silma väga suurte külmkappide, elektripliitide, pesumasinate ja –kuivatitega. Meie esimene, üsna väsinud ilmega ajutine kodu Montrealis pakkus eriliselt palju rõõmu, sest kõik masinad olid üheaegselt nii suured kui ka väga vanad. Tudengipoiss oli saanud pesumasina ja kuivati vanemate naabrilt päranduseks kui nood ära surid. Võtavad enda alla küll mitu ruutmeetrit, mürisevad ja hüppavad mööda korterit ja pesu saab pesta vaid kahel režiimil – külm või kuum – aga väga hea ja usaldusväärne firma, rääkis tudengipoiss silmade säral.

masinad

Me tegime masinast isegi video! Kuulake, mis kaunid helid!

Eelajalooline külmkapp undas ja urises ka nii võimsalt, et kostus läbi köögi, läbi koridori ja läbi suletud uste nii kõvasti, et segas magamist. Kah pärandus. Meie praeguses kodus on keldris pesuruum kahe suure pesumasina ja kahe kuivatiga, kohe otse prügiruumi kõrval. Pesumasin peseb pool tundi, maksab kaks dollarit ja valida saab kolme režiimi vahel: külm, soe või kuum. Natuke puhtamaks loputab. Kuivatit pole julgenud katsetada.

Oleme näinud küll ka ilusaid ja uusi külmkappe ja pesumasinaid, isegi kaunilt punaseid, aga suured on nad küll ikka alati. Ega väikse külmkapiga ongi keerulne läbi saada, kui piima müüakse kuueliitristes pakkides. Kuna elekter on siin maal odav, ei ole energiasäästlikkus ilmselgelt küsimuseks.

Omaette kategooria on aga elektripliidid ja nende omapärane disain. Lisaks sellele, et nad on ebatavaliselt laiad, on neil nupud pliidi tagaseinas. See töötab kindlasti väga hästi lapselukuna – iga juntsu ei ulatu nuppe kruttima – aga kui pannil kuumas õlis midagi säriseb või potist tõuseb tulist auru, võib kuumuse mahakeeramise käigus käekarvad ära kõrvetada.

plliit

Siin on näha üht ilusamat ja uuemat pliiti töösituatsioonis. Mõistate, millest räägime, eks?

DSCF1623

Praegu on meil esmapilgul täiesti normaalne tavaline gaasipliit – olgugi et vana, natuke katkine ja kriiksuva uksega. Kui aga saabub öö ja tuled kustu lasta, selgub, et polegi teine nii tavaline. Ta kannab igavest tuld! Pimedas on näha neli lakkamatult põlevat leegikest, mis lihtsalt natuke suuremaks lähevad, kui nuppu keerata. Potti naljalt niisama pliidile ei jäta, see läheb kõrbema või salakavalalt kuumaks ja käe ära kõrvetada. Seevastu läheb praeahi väga kiiresti soojaks ja asendab meil hommikuti rösterit ja päeval radiaatorit. Päris radiaatoreid ei ole informeeritud sellest, et Kanadas pole talv pelgalt sõnakõlks vaid päriselt väga külm aastaaeg, mis isegi eestlasi üllatab.

Külmkapi nimi on meil Sunbeam ja tema on täiesti normaalmõõtudes, kuigi natuke lärmakavõitu. Pildil näete meie igavese tule kandjat gassipliit-röster-radikat ja ülejäänud kööki. Jah, terve köök on pildil.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA