Täna loeme lehti. Veebis asuvaid ja ingliskeelseid muidugi. Valikus on Montrealgazette, Globalnews.ca Montreali sektsioon ja Huffington Posti Montreali sektsioon. Siin väike kokkuvõte olulisematest uudistest.

APPI, KOPRAD! Montreali üks osa, Verdun on hädas kopraonudega! Närivad ja langetavad puid ja kohalikud kardavad, et see võib inimestele ja autodele ohtlikuks muutuda. Käivad tulised vaidlused selle üle, mis on kõige paremad viisid nende loomade kinnipüüdmiseks ja linnast välja toimetamiseks. Praegu kasutusel olevaid puure ja lõkse kasutamist peavad üks osa ohtlikuks – isegi üks koer on saanud vigastada – ja nõuavad humaansemaid viise kobraste kinnipüüdmiseks. Nõutakse spetsialistide sekkumist.

KURB! Celine Dioni lapsepõlvekodu lammutati maha. See maja, kus maailmakuulus Celine kõige oma 13 õe ja vennaga elas, asus meile ometigi nii lähedal, vaid 30 minutit Montreali kesklinnast. Selle asemele tuleb Fondation Mama Dion charity ja korterid. Kohalikud on muidugi endast väljas, et majast hoopis muuseumit ei tehtud. Vaata videouudist siit!

PRANTSLASTE INVASIOON! Immigratsioon Prantsusmaalt Montreali on hoogustunud. Hiljuti Montrealis ilusas 300-aastases vanalinnamajas pagaritöökoja ja kokakooli avanud prantslane Christian Faure räägib Kanadast kui võimalustemaast. Pariisi kesklinnas poleks tal olnud võimalik oma äri püsti panna. Ta kiidab, et Montreal on kunsti ja teatri linn ja siin julgustatakse noori inimesi. 2013. aastal oli registreeritud siin 55 tuhat prantslast, aga hinnanguliselt kokku suisa üle 110 tuhande. Arutatakse ka, kas prantslasi on juba liialt palju.

RAHVUSVAHELINE INTRIIG! Mõnda aega tagasi kaeblesid paar Taani turisti, et Kanada liiklus ja autokesksus on jube. Nad olid sedavõrd šokeeritud, et tegid Kanada rahvale ja otsustajatele avalliku kirja, kus kirjeldavad oma 5-nädalase reisi muljeid ja kirjeldavad oma suurt hämmingut ja pettumust, kui autokeskne see ühiskond on ja kuidas see toob kaasa ebatervislikud eluviisid, ülekaalulisuse jne. Nad kutsusid üles ühiskonda muutuma tervislikumaks, õnnelikumaks ja jätkusuutlikumaks. Solvunud Kanada kirjutas neile vastulause, kus öeldi, et pole asi nii hull midagi.

NIPINURK! Kuidas elada üle talv Montrealis? Antakse nõu, et ennekõike võiks kaaluda võimalust riigist lahkuda kuniks jälle tulbid õitsevad. Neile, kes seda endale lubada ei saa, soovitatakse teeselda, et on suvi – osta koju lilli ja mängi golfi, jaluta koeraga Mont Royali otsas. Kui koera pole, laena naabri koer, aga ära unusta seda tagasi anda. Kui kardad koeri, võta kuldkala. Osta küpsiseid ja nutellat.

VAHTRASIIRUPIVARGAD PÜÜTI KINNI! Arreteeriti 26 inimest, kes 2012. aastal varastasid 18 miljoni dollari väärtuses vahtrasiirupit. Tegu oli maailma suurima vahtrasiirupireserviga (Global Strategic Reserve of Maple Syrup, 16 000 barrelit). Tundub, et vargad teadsid hästi, et vahtrasiirup on rohkem väärt kui nafta! Ladu polnud teab mis kindlalt turvatud, sest keegi ei tulnud selle peale, et võidaks varastada vahtrasiirupit. Aga võta näpust! Pildil on kõnealune ladu.

maple-syrup-31